• Akademia
  • Blog
  • O Serverless
  • O stronie

Inżynier serverless - rola przyszłości?


"re:Invent 2019 - sesje, które warto obejrzeć"

Niezmiernie cieszy mnie, że coraz częściej spotykam w polskim internecie osoby korzystające z rozwiązań serverless. Część z nich przekazuje zdobytą wiedzę dalej, opowiadając o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach w tym temacie. Jedną z takich osób jest Łukasz Szymański.

Dziś chciałem Ci przedstawić i zarekomendować obejrzenie wystąpienia Łukasza o tytule Inżynier serverless - rola przyszłości?.

Łukasz w swojej prezentacji pokazuje jak świat biznesu wpływa na obszar technologii. Bynajmniej nie skupia się na górnolotnych konceptach i buzzwordach, wręcz przeciwnie, dotyka bardzo osobistych - dla nas programistów - obszarów takich jak oczekiwania, przydzielane zadania i oferowane za nie wynagrodzenie.

Mówi o ważnych rzeczach, które wcale nie są odkrywcze w świecie biznesu. Jednak przeciętny developer nie ma z nimi na co dzień do czynienia i niekoniecznie zdaje sobie z nich sprawę. Łukasz w zrozumiały sposób tłumaczy czym kierują się duże przedsiębiorstwa. Uchyla rąbką tajemnicy, pokazując jak myślą ludzie znajdujący się dwa, a czasem nawet 5 szczebli wyżej w korporacyjnej hierarchii.

Posługując się niezależnymi raportami i badaniami, Łukasz pokazuje twarde dowody wyjaśniające dlaczego serverless po prostu się bardziej opłaca dla biznesu. Moim zdaniem stawia tezę, że przez to serverless stanie się kolejną, bardzo popularną technologią w IT. I w mojej opinii udaje mu się ją obronić!

W drugiej części swojej prezentacji przedstawia kim w jego rozumieniu jest Serverless Engineer i jakie są konkretne, techniczne wymagania wobec takiej roli.

Szczerze polecam 👍😃