Stan serverless w 2019 - wielka ankieta O'Reilly


Stan serverless w 2019 - wielka ankieta O'Reilly
Jakiś czas temu natrafiłem na super interesujący materiał dotyczący serverless: O’Reilly serverless survey 2019, który świetnie podsumowuje bieżący rok w temacie serverless. Jeśli nie kojarzysz, O’Reilly to znane wydawnictwo techniczne, zajmujące się informatyką od kilku dekad.

Przy okazji, wynikami tego badania dzieliłem się już wcześniej z moimi subskrybentami, nie wszystko trafia na stronę WWW i nie od razu. Lista mailowa to najlepsza forma kontaktu ze mną, więc jak chcesz dostawać wszystkie informacje częściej to zapisz się nią.

Ale do rzeczy. Ankietę przeprowadzono na 1500 respondentów, reprezentujących różne branże, firmy (od startupów do korpo), no i oczywiście lokacje geograficzne. Podobno ilość odpowiedzi zaskoczyła na plus nawet samych autorów 😜 Ponad połowa ankietowanych to programiści i architekci.

Najważniejsze obserwacje

⚡ 40% ankietowanych już używa serverless

Obniżone koszty operacyjne i automatyczna skalowalność to główne benefity używania serverless wymieniane przez tę grupę.

⚡ dla pozostałych 60%

bezpieczeństwo i strach przed nieznanym to główne powody dla których jeszcze się nie zdecydowali na rozwiązania serverless.
[Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przeczytaj świetny artykuł: (Nie)bezpieczeństwo w Serverless]

⚡ wdrożenie serverless zakończyło się sukcesem lub wielkim sukcesem

Tak uważa około połowa osób, które wdrożyły serverless od roku do 3 lat temu. Wśród osób które wdrożyły serverless w ostatnich miesiącach “tylko” 35% ocenia tak pozytywnie wdrożenia, co sugeruje, że wiedza i doświadczenie ma kluczowe znaczenie przy wdrożeniach tego typu rozwiązań.

Obserwację tę potwierdza powyższy wykres z którego wynika, że najsłabiej serverless oceniają osoby z najmniejszym doświadczeniem.

⚡ serverless nie tylko dla startupów

W ankiecie udział wzięły osoby pracujące zarówno dla startupów jak i korporacji, co pokazuje, że zainteresowanie tematyką serverless oraz realne wdrożenia w duży przedsiębiorstwach są faktem.

⚡ największe zalety serverless

Według respondentów: obniżone koszty operacyjne; automatyczna skalowalność; brak administracji serwerami; niższe koszty rozwoju; zwiększona produktywność programistów; krótszy czas implementacji rozwiązań; brak potrzeby planowania i rezerwacji zasobów;

⚡ dominująca pozycja AWS

Jak zwykle przy tego typu badaniach, pozycja AWS okazuje się być dominująca i tym razem stanowi ok 75% rynku, czyli znacznie więcej niż cała konkurencja razem wzięta.

Ten post powstał na podstawie tego artykułu. Wszystkie wykresy pochodzą z tej publikacji i są własnością jej autorów.
Cześć

Nazywam się Paweł Zubkiewicz i cieszę się, że tu jesteś!
Od ponad 14 lat profesjonalnie tworzę oprogramowanie, a od 2016 roku pasjonuje się Serverless.
Tą stronę stworzyłem z myślą o Tobie i o nas wszystkich, którzy uważają, że trend serverless trwale zmieni sposób tworzenia oprogramowania.
Więcej o tej stronie...

Kategorie

Pobierz bezpłatny PDF

Poradnik 12 Rzeczy o Serverless

Wybrane artykuły