Kodawanie - serverlessowy hackaton charytatywny


Kodawanie
Niedziela, 7:00 rano. Nie jest to typowa pora na programowanie. Tym bardziej jestem pod wrażeniem, że tylu uczestników hachatonu kodawanie programuje już 20-stą godzinę!

Tak wyglądał mój poranek 30 czerwca 2019 roku. 20 godzin wcześniej w sobotę o 10 rano rozpoczął się pierwszy w Polsce charytatywny serverlessowy hackaton - kodawanie.

Przedstawicielki Stowarzyszenia EkoStraż

Dominika przedstawia Stowarzyszenie EkoStraż

Po oficjalnym rozpoczęciu i omówieniu projektu o 11 rano ruszyła praca. Siedem czteroosobowych zespołów przystąpiło do konkursu (Ci którzy ostatecznie nie przybyli niech żałują). Każdy z zespołów miał identyczne zadanie: napisać aplikację do obsługi zgłoszeń interwencji, która zostanie wdrożona i będzie używana przez EkoStraż.

Wymaganiem było, aby backend aplikacji był w architekturze serverless. Natomiast na frontendzie miał się znaleźć formularz zgłoszeniowy oraz widok mapy, tak aby Inspektorki EkoStraży mogły w prosty sposób zobaczyć w których punktach miasta mają dokonać interwencji.

Zadanie było wymagające ale jak najbardziej osiągalne w 24 godziny.

W ciągu dnia nasi uczestnicy mieli do dyspozycji mentorów, specjalistów od chmury i UI, którzy służyli swoją wiedzą ekspercką i pomagali uporać się z przeciwnościami kodu.

Koszulka i badge organizatora

Moja koszulka i badge organizatora

Po całym dniu i nocy programowania (prawie wszyscy kodowali całą noc - RESPECT) finał wydarzenia zbliżał się wielkim krokami. Zespoły czuły presję.

Na godzinę przed prezentacją rozwiązań - my - organizatorzy przystąpiliśmy do analizy kodu i technicznej oceny rozwiązań. Ocenialiśmy realizację wymagań funkcjonalnych: ✔ Obsługa zgłoszeń ✔ Zarządzanie interwencjami ✔ komentarze – notatki ✔ załączanie plików.
Jak również wymagań niefunkcjonalnych: ✔Łatwość wdrożenia i konfiguracji ✔bezpieczeństwo ✔architektura rozwiązania ✔ ogólna jakość ✔ zarządzanie użytkownikami.
Muszę przyznać, że ocena merytoryczna kodu różnych zespołów nie była trywialnym zdaniem.

Około 11 rano w niedzielę, czyli po 24 godzinach od rozpoczęcia kodowania, ruszyły prezentacje rozwiązań. Każdy zespół przedstawił swój działający projekt na żywo, omawiał rozwiązanie i odpowiadał na pytania jury.

Zwycięzca może być tylko jeden

Jury składało się z organizatorów oraz przedstawicielek EkoStraż w osobach Magdy, Dominiki i Marty. Wybór nie był prosty. Gratulacje należą się wszystkim. Z definicji zwycięzca mógł być tylko jeden, ale każdy się przyczynił do tego, że EkoStraż dostanie system do obsługi interwencji. Dlatego wszyscy uczestnicy powinni być z siebie dumni!

Zwycięzcy - Zespół Lighting

Zwycięzcy (od lewej): Radosław Kuczyński, Patryk Lotzwi i Karol Przybylak

Po burzliwych dyskusjach i debatach wspólnie wybraliśmy zwycięzcę. Zespół Lighting, w składzie, uwaga, wyjątkowo, trzyosobowym: Radosław Kuczyński, Patryk Lotzwi i Karol Przybylak. Co ciekawe, ci panowie się wcześniej nie znali i przybyli na zawody jako uczestnicy indywidualni. Dostarczyli w naszej opinii najpełniejsze rozwiązanie.

📣 GRATULUJĘ I DZIĘKUJE ZA WASZ WYSIŁEK! 📣

Ciekawe obserwacje:
👉 Obiektywnie patrząc, żaden zespół nie zrealizował pracy w 100%
👉 Spora część pominęła zarządzanie użytkownikami skupiając się tylko na funkcjonalnościach
👉 Bezpieczeństwo zostało zupełnie lub prawie zupełnie zignorowane przez prawie wszystkie zespoły.

Zwycięzcy byli najbliżej 100%. Teraz czeka nas wszystkich jeszcze trochę pracy, aby uzupełnić brakujące elementy w projekcie i uruchomić go w chmurze, tak aby służył EkoStraży.

Organizatorzy

Organizatorzy

Organizatorzy (od lewej): Paweł Zubkiewicz, Kuba Chodorowicz, Łukasz Przerada, Dariusz Parzygnat

Dziękuje jeszcze raz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i przebiegu tej super imprezy. Poza mentorami i Ceneo, chciałem przede wszystkim podziękować mojemu super zespołowi organizatorów: Dariusz Parzygnat, Łukasz Przerada i Kuba Chodorowicz - super było z Wami tworzyć ten wspaniały event. Praca z Wami to przyjemność. Mam nadzieję, że za 10 miesięcy przystąpimy razem do planowania drugiej edycji Kodawanie - hackaton charytatywny.

EkoStraź

Więcej o beneficjencie

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ działa we Wrocławiu i na Dolnymśląsku od wielu lat. Celem stowarzyszenia jest ochrona zwierząt, a w szczególności podejmowanie wszelkich dopuszczalnych prawem interwencji na rzecz pomocy skrzywdzonym, bezdomnym i wolno bytującym zwierzętom domowym oraz zwierzętom dzikim, których wiek lub stan uniemożliwia samodzielne przetrwanie na wolności. Więcej na stronie http://ekostraz.pl oraz profilu na Facebooku.