• CloudPouch NEW!
  • Blog
  • O stronie
  • Home

AWS User Group Wrocław meetup - kwiecień 2025


AWS User Group Wrocław meetup kwiecień 2025

Dołącz do nas na kolejny meeting AWS User Group. Zapewniamy przekąski i napoje, a udział w wydarzeniu jest całkowicie darmowy! 🍕🍺

Tym razem mamy pełną galę prowadzących i aż trzy prezentacje!

🟢 Gdzie i kiedy?

🍺 Concordia Design Wrocław (biuro CSHARK), wyspa Słodowa 7, 50-266 Wrocław.
Startujemy o 18:00 CEST. Spotkanie odbędzie się na parterze.

Agenda

➡️ 18:00 - Powitanie przez organizatorów AWS User Group Wrocław
🧑‍💻 18:15 - Lessons from the Cloud: Serverless Wins and Challenges on AWS [EN] - Łukasz Śmierzchała
🧑‍💻 18:40 - Securing Ryanair’s Skies: A Cloud Security Journey with Wiz [EN] - Marcin Sodkiewicz, Michał Rzeszowski, Bartłomiej Jakubowski, Kacper Leszczyński
🍻 19:20 - Networking i przekąski
🧑‍💻 20:00 - Shodan + AWS = Co możesz znaleźć w cudzej (i własnej) chmurze? [PL] - Maciej Fras, Szymon Rokosz, Dawid Banach
🍻 20:45 i później - Networking


➡️ Lessons from the Cloud: Serverless Wins and Challenges on AWS [EN]

Prezentacja dzieli się wnioskami z budowy chmurowej wersji istniejącej aplikacji on-premise przy użyciu architektury serverless. Zespół deweloperów, głównie z doświadczeniem w backendzie .NET, z powodzeniem zaprojektował i wdrożył wersję 2 systemu na AWS, wykorzystując usługi takie jak AWS Lambda, API Gateway, DynamoDB, Step Functions, SQS, SNS, EventBridge i inne. Serverless umożliwił szybki rozwój przy minimalnym zaangażowaniu w infrastrukturę. Po drodze pojawiły się różne wyzwania, do których rozwiązania zastosowano odmienne strategie. Ta sesja podkreśla kluczowe wnioski oraz pokazuje, jak serverless odegrał kluczową rolę w tworzeniu skalowalnego i wydajnego systemu, jednocześnie znacząco skracając czas wprowadzenia produktu na rynek (time to market).

🎤 Łukasz Śmierzchała - Technical Team Lead
Deweloper z ponad 8-letnim doświadczeniem, skupiony głównie na .NET, ale w ostatnich latach pracujący również z UI (React) oraz technologiami chmurowymi.


➡️ Securing Ryanair’s Skies: A Cloud Security Journey with Wiz [EN]

Dołącz do nas, aby dogłębnie przeanalizować, jak Ryanair wykorzystuje platformę Wiz do wzmacniania bezpieczeństwa chmury za pomocą innowacyjnych technologii i metodologii. Sesja zaprezentuje najlepsze praktyki, zdobyte doświadczenia oraz kluczowe funkcje, które pomagają organizacjom demokratyzować bezpieczeństwo chmury, egzekwować zasadę najmniejszych uprawnień (least privilege) i optymalizować operacje związane z bezpieczeństwem.

Kluczowe punkty:

  • Demokratyzacja bezpieczeństwa chmury – Umożliwienie zespołom współdzielenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i przyspieszenie łagodzenia ryzyka.
  • Rozwijanie zasady najmniejszych uprawnień – Wzmocnienie kontroli dostępu w celu zmniejszenia powierzchni ataku.
  • Moc bezpieczeństwa bezagentowego – Osiągnięcie pełnej widoczności bez pogorszenia wydajności.
  • Kontekstowa priorytetyzacja podatności – Efektywne ustalanie priorytetów dla ryzyk przy użyciu inteligencji kontekstowej.
  • Wiz CLI do integracji z CI/CD – Automatyzacja skanowania bezpieczeństwa i raportowania w ramach pipeline’ów deweloperskich.
  • Innowacyjne funkcje – Odkrywanie Wiz Cloud Events, Cloud Cost Module oraz IAM Resource Navigation dla zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności.

Ta sesja jest idealna dla specjalistów ds. bezpieczeństwa, zespołów DevOps oraz liderów IT, którzy chcą wzmocnić swoją postawę bezpieczeństwa w chmurze (cloud security posture) za pomocą najnowocześniejszych narzędzi i strategii.

🎤 Marcin Sodkiewicz - Principal Software Engineer
Principal Software Engineer w Ryanair, AWS Serverless Hero i Lider AWS Community Group Wrocław. Entuzjasta technologii chmurowych i Serverless. Skupia się głównie na architekturze i optymalizacji kosztów w AWS.

🎤 Michał Rzeszowski - Cloud Security Engineer
Cloud Security Engineer z ponad 4-letnim praktycznym doświadczeniem w bezpieczeństwie chmury. Specjalizuje się w reagowaniu na incydenty (Incident Response) i informatyce śledczej (Forensics) w środowiskach chmurowych. Na co dzień koncentruje się na wzmacnianiu bezpieczeństwa korporacyjnych zasobów AWS poprzez automatyzację procesów, wdrażanie kontroli bezpieczeństwa, zarządzanie WAF oraz ulepszanie AWS IAM. Posiada tytuł licencjata (Bachelor of Science) z cyberbezpieczeństwa oraz magistra informatyki.

🎤 Bartłomiej Jakubowski - Senior Sales Engineer
Inżynier presales z 12-letnim doświadczeniem w bezpieczeństwie chmury oraz certyfikatami CISSP, CCSP i C|EH. Pasjonat bezpieczeństwa informacji, etycznego hackingu i kryptografii. W codziennej pracy pomaga organizacjom wzmacniać bezpieczeństwo ich środowisk chmurowych.

🎤 Kacper Leszczyński - Analityk zarządzania podatnościami
Analityk zarządzania podatnościami z 3-letnim doświadczeniem. Aktywnie zaangażowany we wszystkie etapy tego procesu: identyfikację, priorytetyzację, usuwanie i łagodzenie skutków, weryfikację oraz raportowanie i doskonalenie. Pasjonat nowoczesnych podejść do zarządzania podatnościami. Posiada tytuł licencjata (Bachelor of Science) z cyberbezpieczeństwa oraz certyfikat Certified in Cybersecurity.


➡️ Shodan + AWS = Co możesz znaleźć w cudzej (i własnej) chmurze? [PL]

Czy twoja chmura jest podatna na zagrożenia? W ramach naszego projektu tworzymy aplikację pozwalającą na automatyczne zbieranie i analizowanie danych o publicznie dostępnych, niezabezpieczonych środowiskach chmurowych (AWS, Azure, Google Cloud). Korzystamy z danych z Shodana a całość wdrażamy w AWS za pomocą Terraforma. Infrastruktura jest zoptymalizowana pod kątem darmowego działania w ramach AWS Free Tier. W trakcie prezentacji pokażemy podatności, które można znaleźć w publicznie dostępnych chmurach, oraz podpowiemy, jak ich unikać.

🎤 Maciej Fras - Software Engineer
Fullstack developer w Capgemini oraz student kończący studia magisterskie z informatyki. Obecnie pracuję głownie z .NET Core (branża bankowa), ale mam też kontakt ze światem JS-a. W wolnym czasie wkręcony w chmury AWS i Azure. Członek oraz były prezes koła naukowego Kredek na politechnice wrocławskiej, gdzie miałem okazję koordynować przebieg kursu programowania dla studentów oraz samemu prowadzić wykłady.

🎤 Szymon Rokosz - Software Engineer
Jestem inżynierem oprogramowania z biegłą znajomością języka Python. Tworzę aplikacje i API oraz wdrażam je w środowiskach kontenerowych Docker, wykorzystując technologie chmurowe Azure jak i AWS. W branży pracuję od dwóch lat, zdobywając doświadczenie w Volvo Group. Obecnie jestem w trakcie studiów magisterskich na kierunku informatyki technicznej na Politechnice Wrocławskiej, gdzie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu architektury systemów i programowania.

🎤 Dawid Banach - Fullstack Developer
Na co dzień pracuję jako Fullstack Developer w CLARIN-PL i Pllum, gdzie rozwijam aplikacje webowe z wykorzystaniem TypeScriptu i Pythona. Jestem studentem 5. roku Informatyki Technicznej na Politechnice Wrocławskiej, gdzie zdobywam szeroką wiedzę z zakresu architektury systemów. Interesuję się sztuczną inteligencją oraz inteligentnymi asystentami.

PODSUMOWANIE:

KIEDY: 10.04.2025, godzina 18:00

GDZIE: CSHARK Office, Wyspa Słodowa 7, Wrocław

REJESTRACJA: https://aws.wroclaw.pl/events/306645524/

Pamiętaj, nasz hashtag na LinkedIn to #awsugwro - użyj go gdy będziesz pisać o naszych spotkaniach.




Cześć

Nazywam się Paweł Zubkiewicz i cieszę się, że tu jesteś!
Od blisko 20 lat profesjonalnie tworzę oprogramowanie, a od 2016 roku pasjonuje się Serverless.
Tą stronę stworzyłem z myślą o Tobie i o nas wszystkich, którzy uważają, że trend serverless trwale zmieni sposób tworzenia oprogramowania.
Więcej o tej stronie...

Kategorie

Pobierz bezpłatny PDF

Poradnik 12 Rzeczy o Serverless

Wybrane artykuły