• CloudPouch NEW!
  • Akademia
  • Blog
  • O stronie
  • Home

Nowości serverless przed re:Invent 2022Dziś rozpoczyna się re:Invent 2022, ale zanim dowiemy się, co nowego przygotował dla nas AWS, warto zebrać w jednym miejscu dotychczasowe nowości.

pre:Invent

pre:Invent to czas poprzedzający konferencję re:Invent, w którym widać wzmożoną ilość aktualizacji usług i nowości wprowadzanych na platformie AWS.

⚡️Introducing Amazon EventBridge Scheduler

Przyszło i walnęło jak piorun z jasnego nieba. Jak takie rzeczy są przed re:Inventem ogłaszane, to co dopiero będzie w Vegas?

Przez lata jako społeczność serverless na to czekaliśmy. Ludzie nawet opisywali własne implementacje schedulerów w książkach, a teraz mamy gotowe rozwiązanie. Tylko braść i używać! Jedyna rzecz, do której można się przyczepić to dokładność jedynie do jednej minuty (nie można ustawiać, co do sekundy).

Natomiast mamy wygodne wsparcie do cyklicznych i pojedynczych zdań oraz bezpośrednią integrację z “setkami” usług AWS (tysiącami metod API). To znaczy, że można np. zrobić zadanie, które bezpośrednio wyłączy instancje EC2 o jakimś czasie - nie trzeba tutaj Lambdy! Dokładny opis tutaj.

Dlaczego to jest ważne?
Bo EventBridge jest szkieletem architektury EDA w AWS i jest super!
Link: Introducing Amazon EventBridge Scheduler

⚡️Amazon EventBridge now supports enhanced filtering capabilities

Rozszerzenie możliwości filtrowania zdarzeń na szynie. Przede wszystkim wprowadzono suffix. Mega przydatna opcja jak trzeba filtrować po rozszerzeniach plików wrzuconych na S3.

Dlaczego to jest ważne?
Bo EventBridge jest szkieletem architektury EDA w AWS i jest super!
Link: Amazon EventBridge now supports enhanced filtering capabilities

⚡️You can now assign multiple MFA devices in IAM

Na to czekaliśmy ponad 4 lata. Od teraz można mieć aż 8 urządzeń MFA podpiętych pod jedno konto IAM lub root. Dodaj kilka swoich kluczy na wszelki wypadek i dla wygody.

Ja mam dwa klucze YubiKey, jeden na stare USB, a drugi na USB-C - w zależności, z jakiego komputera będę korzystał, teraz mogę użyć dowolnego z nich.

Dlaczego to jest ważne?
Bezpieczeństwo i wygoda.
Link: You can now assign multiple MFA devices in IAM

⚡️AWS AppSync GraphQL APIs Supports JavaScript Resolvers

Długo wyczekiwana zmiana, która pozwala zastąpić niebyt lubiane szablony VTL ukochanym przez wszystkich JavaScriptem 😉 Uwaga, to nie są funkcje Lambda, a część AppSynca. Trzeba jednak zauważyć, że nowość obejmuje tylko tzw. pipeline resolvers, unit resolvers trzeba pisać po staremu.

Dlaczego to jest ważne?
Wygoda, testowanie i łatwiejsza adopcja GraphQL
Link: AWS AppSync GraphQL APIs Supports JavaScript Resolvers

⚡️Amazon RDS now supports new General Purpose gp3 storage volumes

Dyski GP3 są bardziej wydajne, szczególnie przy małych pojemnościach, dlatego ich wprowadzenie do RDS to super sprawa tylko jak donosi Corey Quinn, w RDS te dyski nie są o 20% tańsze niż GP2, jak ma to miejsce w usłudze EBS 😪

Dlaczego to jest ważne?
Wydajność.
Link: Amazon RDS now supports new General Purpose gp3 storage volumes

⚡️Amazon EventBridge introduces new capabilities that make it simpler to build rules

Amazon EventBridge wprowadza nowe możliwości, które upraszczają tworzenie reguł. Ułatwia to generowanie szablonów dla bardziej złożonych reguł i upraszcza konfigurowanie reguł w różnych środowiskach.

Ponadto można teraz generować wzorce zdarzeń ze schematu. Wcześniej konieczne było ręczne napisanie wzorca zdarzenia, ale dzięki tej wersji można teraz wygenerować wzorzec zdarzenia przy użyciu istniejącego schematu. Następnie możesz użyć wygenerowanego wzorca zdarzenia, aby sprawdzić, czy reguła będzie pasować do zdarzeń zgodnie z oczekiwaniami.

Dlaczego to jest ważne?
Bo EventBridge jest szkieletem architektury EDA w AWS i jest super!
Link: Amazon EventBridge introduces new capabilities that make it simpler to build rules

⚡️AWS X-Ray adds trace linking for event-driven applications built on Amazon SQS and AWS Lambda

AWS X-Ray dodaje obsługę śledzenia trace linking, umożliwiając klientom wizualizację i debugowanie żądań podczas ich przepływu przez aplikacje sterowane zdarzeniami zbudowane przy użyciu usługi Simple Queue Service (SQS) i Lambda. Działa to automatycznie i od lat czekaliśmy na tą funkcjonalność - konkurencja miała ją od dawna.

Dlaczego to jest ważne?
Bo znakomicie poprawia użyteczność X-Ray.
Link: AWS X-Ray adds trace linking for event-driven applications built on Amazon SQS and AWS Lambda

⚡️Amazon SNS adds support for payload-based message filtering

Usługa Simple Notification Service (SNS) obsługuje teraz filtrowanie wiadomości na podstawie przekazanych parametrów (payload), innymi słowy: zawartości wiadomości.

Dlaczego to jest ważne?
Zwiększa możliwości SNS i daje w tej kwestii zrównuje z EventBridge.
Link: Amazon SNS adds support for payload-based message filtering

⚡️Announcing AWS Graviton2 support for Amazon EMR Serverless - Get up to 35% better price-performance for your serverless Spark and Hive workload

Amazon EMR Serverless to bezserwerowa opcja w Amazon EMR, która ułatwia uruchamianie aplikacji bez konfigurowania, zarządzania lub skalowania klastrów. Od teraz obsługuje AWS Graviton2 (architektura oparta na architekturze ARM64) dla opcji serverless.

AWS Graviton2 oferuje do 19 procent lepszą wydajność i 20 procent niższy koszt na zasób w porównaniu z instancjami opartymi na architekturze x86.

Dlaczego to jest ważne?
Niższe koszty
Link: Announcing AWS Graviton2 support for Amazon EMR Serverless - Get up to 35% better price-performance for your serverless Spark and Hive workload

⚡️Introducing AWS Resource Explorer – Quickly Find Resources in Your AWS Account

Od kilku dni możemy zobaczyć listę naszych zasobów na koncie AWS wpisując /Resources w pasek wyszukiwarki w konsoli AWS.

Dlaczego to jest ważne?
Wygoda
Link: Introducing AWS Resource Explorer – Quickly Find Resources in Your AWS Account
Cześć

Nazywam się Paweł Zubkiewicz i cieszę się, że tu jesteś!
Od ponad 18 lat profesjonalnie tworzę oprogramowanie, a od 2016 roku pasjonuje się Serverless.
Tą stronę stworzyłem z myślą o Tobie i o nas wszystkich, którzy uważają, że trend serverless trwale zmieni sposób tworzenia oprogramowania.
Więcej o tej stronie...

Kategorie

Pobierz bezpłatny PDF

Poradnik 12 Rzeczy o Serverless

Wybrane artykuły