Dziś wyjątkowo dwie krótkie informacje na temat samej strony Serverless Polska.
Ciemna strona serverless - Dark Theme 😉
Wielu czytelników Serverless Polska przegląda artykuły w nocy na swoich smartfonach. Sam też uwielbiam czytać w nocy dlatego wiem jak bardzo męczy wzork blask jasnego ekranu.
Specjalnie dla Was rozbudowałem serwis o ciemną skórkę. Powinna sama się włączać zgodnie z ustawieniami systemowymi Twojego urządzenia. Jeśli tego nie zrobi, wystarczy, że klikniesz ikonę ⚙️ (koło zębate) w prawym górnym rogu, aby manualnie przełączyć ustawienia. W trybie nocnym ikona zamienia się w księżyc.
Jeden z czytelników newslettera nawet nadesłał mi taki żarcik:
Experienced developers prefer dark mode, because they know light attracts bugs… ;)
A tak się strona prezentuje na moim telefonie w trybie jasnym:
oraz w trybie ciemnym:
Wszystkie nocne marki oraz właściciele telefonów z ekranami OLED powinni być zadowoleni 😃
Wyszukiwarka
Po ponad dwóch latach od uruchomienia serwisu Serverless Polska dorobiliśmy się wyszukiwarki.
Nie chciałem uruchamiać serwera Elastic Search bo w końcu lubię być serverless 🙂 Nie chciałem, również korzystać z 3rd party, a konkretniej rozwiązania SaaS w postaci Algolia. Jest ono bardzo popularne i w sumie to można by rzecz, że to taki serverlessowy Elastic Search. Ma bardzo dobrą opinie, ale jest płatny.
Poza tym uzupełnianie braków w ofercie AWS to tricky biznes. Wstarczy, że w końcu powstanie serverless Elastic Search i Algolia będzie miała poważną konkurencję, która może ją doprowadzić do upadku. Może Ci się wydawać, że to niskie ryzyko i wydumany przypadek, ale już wiele firm znalazło się w podobnej sytuacji, po tym jak AWS uruchomił nową usługę.
W końcu zdecydowałem się na rozwiązanie 100% po stronie klienta (JavaScript w przeglądarce) bazujące na wyszukiwaniu fraz w uprzednio przygotowanym indeksie wszystkich stron i postów na Serverless Polska. Taki plik jest generowany w czasie deploymentu nowej wersji strony na bucket S3. Więcej na temat serverlessowego hostingu przeczytasz tutaj.
Klikając na ikonę lupy 🔍 w menu u góry strony masz dostęp do menu wyszukiwania, które natychmiastowo zwraca wyniki.
Zachęcam Cię do używania tej wyszukiwarki. Jej zdecydowanymi zaletami są szybkość ale również możliwość przeszukiwania fragmentów kodu osadzonych w artykułach. Przykładowo możesz wpisać AWS::
aby odnaleźć artykuły w których używam CloudFormation. Z kolei fraza getParameter
znajdzie posty gdzie stosuje tę metodę, a middy
zwróci posty gdzie korzystam z tej biblioteki.
Miłego korzystania z Serverless Polska 😃