• CloudPouch NEW!
  • Akademia
  • Blog
  • O Serverless
  • O stronie

Programujesz Utrzymujesz


Ostatnio odbyło się spotkanie w ramach inicjatywy 🇵🇱 Dev Radio PL pod tytułem Ty napisałeś Ty wspierasz - albo krócej Programujesz Utrzymujesz. W czasie ponad godzinnego spotkania, wraz z Łukaszem Kałużnym oraz gośćmi, omówiliśmy wiele zagadnień dotyczących podejścia, w którym programiści zajmują się wsparciem i utrzymaniem aplikacji wdrożonych na produkcję.

Poniżej, załączam dla Ciebie wizualną notatkę z tego spotkania.

Programujesz Utrzymujesz

Tutaj możesz pobrać plik PDF.

Dyskusje prowadziliśmy na Clubhouse i staraliśmy się spojrzeć na tą zaawansowaną technikę DevOps z wielu perspektyw.

Z ciekawych wniosków warto podkreślić, że tradycyjne role pozostają i są przejmowane przez członków zespołu w ramach potrzeb. Zgodnie z agile, jedna osoba może pełnić wiele ról. Mówiliśmy o kapeluszach. Każdy ma swoje specjalizacje w zespole, ale jest w stanie przyjąć (prawie) dowolne zadanie i je zrealizować.

Dla wszystkich uczestników spotkania oczywiste było, że dobrodziejstwa chmury i cloud native pozwalają zespołom developerów dostarczać szybciej i sprawniej oprogramowanie. Usługi chmurowe automatyzują ogromną ilość pracy wokół infrastruktury i tym samym wypierają klasyczne role administratorskie. To właśnie ten trend (obecny od początków wirtualizacji) stoi za podejściem Utrzymujesz programujesz.

Po angielsku nazywa się to You build it, you run it i rozpoczęło się w 2006 roku, słowami wypowiedzianymy przez CTO Amazona, Wernera Vogelsa:

Giving developers operational responsibilities has greatly enhanced the quality of the services, both from a customer and a technology point of view. The traditional model is that you take your software to the wall that separates development and operations and throw it over and then forget about it. Not at Amazon. You build it, you run it. This brings developers into contact with the day-to-day operation of their software. It also brings them into day-to-day contact with the customer. This customer feedback loop is essential for improving the quality of the service.

W 2006 roku to ja nawet nie słyszałem o chmurze 🤣
A teraz w niej działam ale również pracuję w zespole, który rozwija i utrzymuje dwa produkcyjne systemy.

Działamy zgodnie z tym podejściem w małym zespole two-pizza size. Osobiście jestem niezwykle zadowolony z takiego modelu pracy. Jesteśmy częścią dużej korporacji, ale pracujemy w start-upowej kulutrze, gdzie od pomysłu do realizacji mamy zwykle bardzo krótką drogę.

Utrzymujesz programujesz idealnie sprawdza się wraz z serverless, ale nie jest ono konieczne. Systemy, przy których pracuję codzienne to hybrydy legacy (Java) i serverless, oczywiście wszystko działa w AWS. Raczej nikt nie ma złudzeń, że on-premise się do tego podejścia nie nadaje.

Oczywiście serverless minimalizuje ilość (zbędnej) pracy administratorskiej, tym samym znacznie ułatwia przyjęcie takiego modelu pracy przez zespoły deweloperskie.

Gorąco Cię zachęcam do rozważenia zastosowania Utrzymujesz programujesz w swoim zespole, tym bardziej, że jego zalety nie kończą się tylko na aspektach technicznych. Czas zaoszczędzony dzięki serverless, można spożytkować na dostarczaniu wartości dla klienta, a to pozwala zbudować przewagę nad konkurencją, o czym pisałem w poprzednim artykule na blog.