Wiarygodność, czyli o genezie Serverless Polska


Wiarygodność
Muszę Ci się przyznać, że bardzo mi zależało, aby właśnie ten post był pierwszym na tej stronie. Wiarygodność jest dla mnie ważna, ponieważ prywatnie mam pewną blokadę mentalną. Nie potrafię się czegokolwiek nauczyć od kogoś komu nie ufam. Prawdopodobnie nie jestem jedyną osobą z taką przypadłością. Brak zaufania pojawia się w mojej głowie natychmiast, gdy zauważę brak spójności w wypowiedziach danej osoby lub rozdźwięk między jej opiniami a działaniami.

Chciałbym, aby Serverless Polska zawsze był miejscem godnym zaufania. Aby budowała go grupa ludzi (również i Ty jeśli masz na to ochotę) szczerych i zaangażowanych w studiowanie oraz propagowanie architektury i rozwiązań serverless w Polsce. Mam nadzieję, że takie podejście przejrzyście określi ramy funkcjonowania tego miejsca.

Pomysł na tę stronę narodził się w moje głowie w połowie 2018 roku. Uczestnicząc w wielu spotkaniach czy warsztatach widzę bardzo duże zainteresowanie tym tematem wśród osób zawodowo zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Dużo osób już słyszało coś tam o serverless. Część już nawet wie, z czym to się je (AWS Lambda, Azure Functions) a garstka z nas uruchomiła nawet pierwsze funkcje. Są też jednostki, najczęściej prezenterzy na spotkaniach, którzy zrealizowali pierwsze projekty z wykorzystaniem rozwiązań serverless. Dostrzegam w społeczności dużo chęci i zapału do poznawania architektury serverless.

Widzę również, jak ogólnikowa i fragmentaryczna wiedza na temat konkretnych rozwiązań jest przekazywana w czasie kuluarowych rozmów czy nawet dyskusji projektowych. Nie zrozum mnie źle. Nie zamierzam nikomu wytykać braku wiedzy, szczególnie że sam mam ogromne braki. Po prostu uważam, że wszyscy możemy skorzystać na wymianie doświadczeń i nauce od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Między innymi dlatego buduję Serverless Polska, z myślą o społeczności.

Serverless to stosunkowo młody trend. Umówmy się, że jego rozpoczęciem było uruchomienie serwisu AWS Lambda dnia 13 listopada 2014 roku (Preview release). Czyli ponad cztery lata temu (od momentu, kiedy piszę te słowa). Zdecydowanie nadal jesteśmy na etapie “early adopters”. Tak, jesteśmy pionierami serverless - szczególnie w Polsce smile

WykresŹródło: [https://www.focuspointeglobal.com/trailblazers-early-adopters-late-bloomers-understanding-target-market/]

Moja osobista przygoda z serveless rozpoczęła się na przełomie 2016 i 17 roku. Zacząłem wówczas zgłębiać temat na tyle, aby móc napisać (komercyjną) aplikację biznesową w modelu SaaS. Zbiegło się to w czasie z moją certyfikacją z AWS, dlatego nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, że architektura mojej aplikacji wykorzystuje stos AWS (oraz kilka innych rzeczy ale o tym innym razem). Od ponad dwóch lat siedzę w serverless i wciąż nie mam dosyć! Wręcz przeciwnie, jestem pasjonatem serverless.

Uważam, że moja wiedza i doświadczenie mogą okazać się przydatne dla innych. Chcę się nimi dzielić. Stąd jednym z fundamentów Serverless Polska będzie Kurs serverless w postaci cyklu artykułów, dostępny dla każdego zupełnie za darmo.

Rozpocząłem ten wpis od “wiarygodności” i chciałbym do niej powrócić. Gdy rozpoczynałem pracę jako programista Java (jakieś 12 lat temu) istniał bardzo popularny serwis WWW o Javie (istnieje do dziś). Był postawiony na jakimś frameworku napisanym w PHP. Pamiętam jak się z nich śmiałem: Piszą, że Java jest super, a sami używają PHP!. Może się czepiam ale dla mnie takie zachowanie nie budzi zaufania. Amerykanie mają swoje przysłowie practice what you preach, które od zawsze do mnie przemawiało.

Tak więc aby nie być posądzonym o hipokryzję, chce podkreślić, że ta strona jest w pełni serverless. Przy jej budowie nie został uruchomiony, żaden nowy serwer wink

PS1. Przez ostatnie 12 lat trochę zmądrzałem i wiem, że decyzje architektoniczne mogą być podyktowane: pieniędzmi, wygodą, dostępnością oraz wieloma innymi czynnikami, a nie tylko samą technologią. Możliwe, że strona w PHP była wtedy najlepszym rozwiązaniem dla tego serwisu. Złośliwi pewnie dodadzą, że do dziś Java się nie nadaje do tworzenia serwisów WWW smile

PS2. Bycie 100% serverless jest trudne. W chwili obecnej pracujemy nad forum dla Serverless Polska. Niestety, jeszcze nie ma zadowalających rozwiązań serverless w tej materii. Możliwe, że trzeba będzie jednak uruchomić jakiś serwer lub kontener. Update: Nasze forum stoi w kontenerze postawiony na serwerze w AWS. worried

Jak mogę pomóc?

  • Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł na rozwój tej strony to pisz śmiało w komentarzu lub bezpośrednio do mnie (pawel at serverlesspolska.pl) - odpowiadam na każdy email!
  • Jeśli podoba Ci się pomysł całego serwisu to daj mi znać w komentarzu lub prostym lajkiem czy tweetem. Będę bardzo wdzięczny. Za konstruktywną krytykę również flushed
  • Jeśli masz jakiś pytania dotyczące serverless, chciałbyś o czymś przeczytać? Daj mi znać niezwłocznie. Postaram się pomóc.

Dobrej reszty dnia!Cześć

Nazywam się Paweł Zubkiewicz i cieszę się, że tu jesteś!
Od ponad 13 lat profesjonalnie tworzę oprogramowanie, a od 2016 roku pasjonuje się Serverless.
Tą stronę stworzyłem z myślą o Tobie i o nas wszystkich, którzy uważają, że trend serverless trwale zmieni sposób tworzenia oprogramowania.
Więcej o tej stronie...

Kategorie

Pobierz bezpłatny PDF

Poradnik 12 Rzeczy o Serverless

Wybrane artykuły